1- Ex Machina (2015)

Büyük bir internet arama motoru şirketinde programcı olan Caleb Smith, şirketin zeki ve münvezi CEO’su Nathan Bateman’ın özel dağ evinde bir hafta geçireceği bir yarışmaya girmeye hak kazanır. Caleb eve geldiğinde, Nathan’ın onu Turing Testinde insan unsuru olarak seçtiğini öğrenir -yapay zekadaki Nathan’ın en son deneyinin yeteneklerini nihayetinde bilinçliliğini değerlendirme görevidir bu. Deney, nefes kesen yapay zeka Ava’dir.

FRAGMANA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

2. A.I. Artificial Intelligence (2001)

11 yaşında, kendi halinde bir çocuk olan David’in diğerlerinden farklı olmasının bir nedeni vardır. Ancak tıpkı bir insan gibi davandığı ve kendi de insan olduğuna inandığı için aslında yapay zekaya sahip bir robot olduğu kolayca anlaşılamamaktadır. David, çocuğu olmayan ailelere, canlı ve ciddi bir oyuncak olarak veilen bir araçtan başka hiçbir şey değildir. Bunun fakına varmasıyla birlikte, gerçekliğine kavuşmak isteyecek ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkacaktır.

FRAGMANA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

3. Upgrade (2018)

Eşiyle birlikteyken acımasızca saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını saldırıda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder mucitten bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Trace’in bedenine STEM olarak adlandırılan yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Trace, Karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden kişilerden intikam almak için yola koyulur.

FRAGMANA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

4. Moon (2009)

Astronot Sam Bell, Lunar Industries ile üç senelik bir kontrat imzalamıştır. Sözleşmede gezegenimizi besleyen önemli enerji kaynaklarından olan Helium-3’ü keşfetmek üzere Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilmesi yeralmaktadır. Bu meşakkatli görevde yalnızlık artık kaderi olacaktır. Görevi esnasında başına talihsiz bir kaza geliverir. Uydu bağlantısının da kopmasıyla tüm iletişimi kaybeden Sam’i çok zor zamanlar beklemektedir. Neyse ki Ay’da çekmek zorunda olduğu çileli günlerinin sonlarına yaklaşmıştır ve evine dönüp karısına ve kızıyla özlem gidermeye ramak kalmıştır. Sonunda Sarang üssünden ayrılacak ve bir robot olan Gerty’den başka kişilerle konuşabilecektir. Tabi ki şanssızlıklar Sam’in peşini bırakmayacaktır. çünkü bu defa da sağlığından olmuştur. Sam halüsinasyonlar görmeye başlayacaktır ve hafızasını da yitirmeye, oraya nasıl geldiğini dahi unutmaya başlar. Sam o andan itibaren etrafında neler olup bittiğini anlamak için savaşmaya başlar.

FRAGMANA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

5. Her (2013)

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır.

FRAGMANA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Buğrahan KÖK

Son İçerikler

The New Yorker’a Göre Son 10 Yılın En İyi 27 Filmi

  The New Yorker, son 10 yılın en iyi 27 filmini derlediği bir liste yayınlandı.…

% gün önce

Servant 2. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Geleneksel televizyon kanalları yerini dijital platformlara bırakmış olsa da özellikle ana akım olarak nitelendirebileceğimiz ve…

% gün önce

Bonkis: Geleneksel Kalıpların Dışında

Deniz, hayalleri konusunda hayatının kırılma noktalarının birinde ve her şey yerle bir olmadan önce son…

% gün önce