EN İYİ BİLİM KURGU DİZİLERİ

Sizler için çokça merak edilen “En İyi Bilim Kurgu Dizileri” konusunda ayrıntılı bir araştırma yapıp yazımızda sunduk. IMBD puanlarını da yazımıza ekleyerek sizlere bir fikir daha vermeye çalıştık.
Bilim Kurgu Dizileri Nedir?

Bilimin verileri konu alınarak, bilimin düş gücüyle bir araya gelmesiyle oluşan, genellikle gelecekte veya evrenin, uzayın başka bir yerinde geçen konuları anlatan dizi ve dizilerdir. Günümüzde birçok dizisever bilim kurgu dizilerine yönelmektedir.

1-) The 100 (IMBD:7.7)

The 100 dizisi dünyanın yaşanamaz bir hale geldiğini ve uzaydaki bir araçta uzun süre yaşadıktan sonra tekrar dünyaya dönüşü konu alıyor. Bu dizi, Kass Morgan’ın aynı isimdeki kitabından diziye çevrilmiştir. Jason Rothenberg tarafından geliştirilip düzenlenmiştir. 11 Ocak 2015 tarihinde televizyon kanalı olan CW tarafından üçüncü sezon için onay almıştır. Çevrilmiş en muhteşem dizilerden biridir. Herkese tavsiye ederim.

2-) Black Mirror (IMBD: 8.8)

Black Mirror, bilim kurgu severler için gerçekten muazzam bir dizidir ve 4 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. Konusu ise, Modern Toplumun, bu toplum içindeki bireylerin problemlerini, teknolojik çalışmalarını ve dünya üzerindeki toplumların medya, sanat, siyaset ilişkilerini konu alan hiciv ile hem de bilimkurgu öğelerine değinerek yorumlanmıştır.

3-) Westworld (IMBD: 8.7)

Westworld, Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy’un HBO için meydana getirdikleri 2 Ekim 2016 tarihinde yayınlanmaya başlayan bilimkurgu, gerilim türünde televizyon dizisidir. Dizi, yazar Micheal Crichton’un 1973’te yazıp, düzenleyip ve yönettiği aynı isme sahip olan filminden uyarlanmıştır.

4-) Doctor Who (IMBD:8.6)

Doctor Who, 1963 yılından beri yayında olan BBC yapımı Britanya bilimkurgu dizisidir.
Dizinin konusu; Doktor olarak tanınan, zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı yaratık olan bir Zaman Lordu’nun maceralarını, yaşadıklarını anlatıyor. Doktor, dışındaki 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görüntülenen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile beraber evreni araştırır. Yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfedip, sorunlarını çözer, yaratıklarla yüzleşerek, tarihe yapılan müdahalelere engel olur.

5-) Sense8 (IMBD:8.3)

Sense8, Amerikan bilimkurgu ve dram dizisidir. Lana ve Lily Wachowski ve J. Micheal Streczynski tarafından Netflix’de izlenmesi için çekilen dizi dünyanın farklı yerlerinde yaşayan sekiz yabancının birbirlerine karşı olan duygusal bağlarını ve iletişimlerini konu almaktadır.

Buğrahan KÖK

Son İçerikler

The New Yorker’a Göre Son 10 Yılın En İyi 27 Filmi

  The New Yorker, son 10 yılın en iyi 27 filmini derlediği bir liste yayınlandı.…

% gün önce

Servant 2. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Geleneksel televizyon kanalları yerini dijital platformlara bırakmış olsa da özellikle ana akım olarak nitelendirebileceğimiz ve…

% gün önce

Bonkis: Geleneksel Kalıpların Dışında

Deniz, hayalleri konusunda hayatının kırılma noktalarının birinde ve her şey yerle bir olmadan önce son…

% gün önce